Môj príbeh

Jana Nehajová - výživová poradkyňa

Už ako malá školáčka som bola bacuľaté dieťa, ktorému sa iné deti posmievali. Mala som proste rada sladkosti a nevedela som im na rôznych rodinných oslavách, či stretnutiach odolať. Doma sme ich síce k dispozícii bežne nemali, no starí rodičia radi svojim vnúčatám doprajú. Všetci to dobre poznáme. Tak som si rástla a rástla a nebolo to do štíhlosti. Keď som mala 20 rokov mala som 80 kíl.

Svoju váhu som nikdy nejako extra neriešila, bola som veselá, spoločenská, no občas som si aj ja priala byť ako ostatné dievčatá. A tak časom, ako som nastúpila do práce (pracovala som 9 rokov v nemocnici), som si začala všímať a hlavne uvedomovať rôzne súvislosti. Vnímala som zdravotný stav ľudí - pacientov. Ich zdravotné problémy zďaleka nesúviseli len s vekom, alebo úrazom. Na ich telách sa začalo podpisovať to, ako sa o seba celkovo starajú, čo jedia a tým sa aj stávajú. Uvedomila som si ako všetko so všetkým súvisí a že je najvyšší čas začať niečo so sebou robiť. No fajn, ale čo? Ako sa zbaviť tých 20 kíl nadváhy? 

Čítaj ďalej

Začala som bádať, čítať, vzdelávať sa. Na diéty som ja veru nebola. V momente ako som si prečítala nejakú múdru radu v časopise, čo jesť a čo nie, mala som neodolateľnú chuť na všetko zakázané. Tieto veci by som za normálnych okolností do úst nikdy nedala. Takže som to nechala tak. Vedela som, že tadiaľto cesta nevedie, tak som začala hľadať (a nachádzať) postupne tú svoju. Začala som si všímať zloženie jednotlivých potravín, prestala som jesť výrobky z bielej múky a pátrala som ďalej.

Našla som si nejaké cviky na doma, kúpila si rotoped a iné vymoženosti. Tie zmeny prichádzali postupne a s nimi aj prvé výsledky. Samozrejme bolo potrebné, aby som bola dôsledná. Keď som svoje nové zásady dodržiavala, nejedla sladkosti, cvičila pravidelne, všetko šlo. No vždy TO prišlo. Ja a bez sladkostí??? Neexistuje... :-). A tak to šlo stále dokola, síce sa môj jedálniček pomaly zlepšoval, ale uznajte. Sám si človek rady na 100% nedá. Až keď sme sa presťahovali s manželom do Prahy, odkryli sa mi dovtedy neznáme možnosti. Z Ružomberka do Prahy. Bol to "trošku" rozdiel. A bolo to skvelé, už som si nemusela objednávať zdravé potraviny z internetu, či kvôli celozrnným výrobkom obehať mesto aj dvakrát. Všade boli obchody so zdravou výživou a rôzne možnosti stravovania v reštauráciách na každom kroku.

Tak sa začala formovať nielen moja postava, ale aj predstava, čo chcem v živote robiť ďalej. Rozhodla som sa, že zmením nielen svoj život, ale pomôžem meniť životy aj iným ľuďom. Bol to skvelý pocit. Absolvovala som tam niekoľko kurzov a seminárov v oblasti zdravého životného štýlu a certifikovaný kurz výživového poradenstva. Nové poznatky som aplikovala s radosťou hneď na sebe. Konečne sa dostavili trvalé výsledky, na ktoré som tak dlho čakala. Moja hmotnosť šla pekne dolu, osvojila som si nové a veľmi chutné stravovacie návyky a postupy a váhu si udržiavam doteraz. Začala som v Prahe pracovať ako výživový poradca. Táto práca, výsledky a spokojnosť mojich klientov boli pre mňa hnacím motorom.

Viete čo je tým naj bonusom pre mňa a teda aj pre vás maškrtníkov? Nemusela som sa vzdať svojej obľúbenej činnosti - pečenia. Veľmi rada vymýšľam nové recepty, rada tvorím a teším sa, ako to bude chutiť mojej rodine, či priateľom. A verte či nie, tieto zdravé maškrty si doprajem aj ja. Ale to už mnohí z našich stránok viete. Nie raz ste mali možnosť ochutnať moje koláčiky nielen u nás v obchode. Áno, po návrate na Slovensko sme sa s manželom rozhodli dať túto možnosť aj ľuďom v našom meste.

Otvorili sme si obchodík so zdravou výživou a všetky naše skúsenosti vám tam odovzdávame ďalej. Naša práca je zároveň našim koníčkom aj poslaním. Robíme, čo nás baví a pomáhame druhým plniť ich sny. Aj preto vznikli naše stránky a e-kniha Tajomstvo zdravého maškrtenia, prostredníctvom čoho pomáhame vám všetkým, ktorí máte záujem o svoje zdravie. Spolu tak môžeme posúvať naše hranice, učiť sa jeden od druhého a zdieľať svoje skúsenosti. Nezabúdajme, že našu budúcu zdravú spoločnosť tvoríme práve teraz v prítomnosti. Tak smelo do toho, pridajte sa k nám, nech týmto novým zdravým životným štýlom nakazíme všetkých :-).

Jana

Fotografie teraz a predtým

<span style= Jana Nehajová" />

V dnešnej dobe nachádzame na internete a v médiách veľké množstvo rôznych rád. Ja staviam moje poradenstvo na odborných informáciách, ktoré poskytujem svojim klientom. Tu si môžete pozrieť aké vzdelanie som okrem iného absolvovala.

Jana Nehajová, výživová poradkyňa
Aj ja chcem byť štíhla