Čaj Matcha

Čaj Matcha

Čo je Matcha?

Matcha je druh zeleného čaju, ktorý vznikol pred viac ako 800 rokmi. Zo začiatku ho používali hlavne budhistickí majstri a samurajovia a až pred nedávnom sa začal konzumovať aj v Európe. Čerstvé čajové lístky sa rozomelú na jemný prášok a výsledkom je pozoruhodne zelená farba s úžasnou chuťou a výnimočnou arómou. Čaj Matcha obsahuje unikátne katechíny a aminokyseliny.

Čím sa odlišuje čaj Matcha od bežných zelených čajov?

Matcha je 100% zelený čaj, ktorý je zomletý na jemný prášok (cca 5 – 10 mikrónov), pri ktorého výrobe nedochádza k fermentácii, nepridávajú sa žiadne farbivá, prísady ani konzervačné látky. Pokiaľ pijete čaj Matcha, tak spotrebujete celý čajový list. To je hlavný dôvod, prečo je čaj Matcha 10krát silnejší ako bežne uvarená šálka zeleného čaju. Nedávne vedecké štúdie prišli k záveru, že Matcha obsahuje 137krát viac EGCG ako v bežnom zelenom čaji. EGCG je najúčinnejší antioxidant bojujúci proti rakovine a výborný pomocník pri spaľovaní tukov. Pri konzumácii čaju Matcha sa zrýchli metabolizmus o 30 – 40% a je často využívaný v boji proti obezite.

Kvalita čaju Matcha

Rovnako ako pri víne, tak aj pri čaji Matcha nájdeme široké spektrum tried a akostí. Je určite dôležité zamyslieť sa nad kvalitou čaju Matcha. Medzi hlavné faktory kvality patrí:

Chuť – Vysoko kvalitný Matcha je jemný, hladký a mierne sladko chutiaci s minimálnym náznakom trpkosti. Sladká chuť pochádza z prirodzene sa vyskytujúcej L-theanin aminokyseliny a rastlinných vlákien. Matcha vyššej kvality by mal obsahovať minimálne 19,5 mg L-theanínu na 1 gram

Farba – Kvalitný Matcha má smaragdovo zelenú farbu a v prípade nižšej kvality sa farba mení skôr na žltohnedú. Pri nižších stupňoch kvality sa výrazne mení aj chuť čaju.

Prečo piť Matcha čaj?

Už jedna šálka čaju Matcha denne podstatne zvýši hladinu antioxidantov v krvi. Jedna šálka sa rovná desiatim šálkam bežného zeleného čaju. Matcha obsahuje 121 mg/1 gr katechínov a 66 mg EGCG. Katechíny stále viac pomáhajú vedcom v boji proti rakovine. Čaj Matcha je zároveň používaný ako meditačný nástroj, ktorý prináša pokoj a harmóniu.

Aký je rozdiel medzi čajom Matcha a kávou?

Základným rozdielom medzi Matcha a kávou sú živiny, ktoré sa prirodzene v oboch nápojoch nachádzajú. Káva obsahuje silný stimulant. Matcha obsahuje theofylín a theaníny, rovnako ako množstvo minerálov, vitamínov a antioxidantov.

Aká je trvanlivosť čaju Matcha?

Od zabalenia je trvanlivosť čaju asi 2 roky a po otvorení asi 2 mesiace.

Ako mám čaj skladovať?

Je vhodné chrániť čaj pred priamym svetlom. Ideálne pre skladovanie je chladnička.

Môžu čaj Matcha aj deti?

Podľa štúdií kanadskej potravinárskej inšpekcie, ktoré bola spracovaná pre deti do 12 rokov môžu čaj aj deti, ale v obmedzenom množstve.

4 – 6 rokov 1,5 gr čaju Matcha/deň

7 – 9 rokov 2,1 gr čaju Matcha/deň

10 – 12 rokov 3,2 gr čaju Matcha/deň

Môžu čaj aj Matcha tehotné ženy?

Tehotné ženy môžu konzumovať Matcha, ale v obmedzenom množstve max. 4 g za deň. To sa rovná dvom šálkam čaju za deň.

Koľko šálok čaju denne je vhodné piť?

Priemerná spotreba čaju sa pohybuje od 1 – 2 šálok denne.

Zdroj: matchatea.sk

Čaj Matcha

Čaj Matcha

Dá sa jesť sladké a pritom nepribrať? Áno!

Ako na to sa dozviete v našej elektronickej knihe Tajomstvo zdravého maškrtenia:

Tajomstvo zdravého maškrtenia - kniha