Piť sa oplatí

Piť sa oplatí

Pitný režim a tipy na správnu hydratáciu

Pitný režim je veľmi dôležitou súčasťou každého dňa. Veľa z nás má v tejto oblasti rezervy. V tomto článku nájdete súhrn najdôležitejších poznatkov o pitnom režime.

 

  • deň začnite pol litrom vlažnej vody (s citrónom), alebo riedkeho bylinkového čaju nalačno
  • pite pred jedlom a medzi hlavnými jedlami
  • uprednostňujte čistú pramenitú vodu, je základom pitného režimu
  • sledujte množstvo prijatých tekutín za deň a dajte si pozor, aby ste väčšinu (2/3) pitného režimu splnili do cca 16 hodiny
  • minerálne vody v lete pite častejšie, ale striedajte ich s čistou vodou, zeleným, alebo bylinkovým čajom
  • udržujte svetlý, až bezfarebný moč, bez zápachu
  • objem tekutín by za normálnych okolností (pokiaľ sa extrémne nepotíte) nemal prekročiť 5 litrov za deň-dlhodobý nadmerný príjem vody môže byť nebezpečný: zrieďuje krv a vyplavuje z tela minerály.
  • všeobecne sa odporúča vypiť 3-4dcl na 10kg vašej hmotnosti
  • treba piť pravidelne, v menších dávkach a piť skôr, ako pocítime smäd.

 

Pozor na sladké vody, džúsy a kávu – do pitného režimu sa NEPOČÍTAJÚ!

Sladké vody – sú nevhodné nielen pre ich vysoký obsah cukru, alebo obsah umelých sladidiel, ale aj pre to, že obsahujú umelé farbivá a aditíva. Často sú spúšťačmi alergických reakcií.

Džúsy – uprednostnite 100% ovocné šťavy, najlepšie čerstvo urobené. Dajte však pozor na ich vysokú kalorickú hodnotu, a preto ich radšej rieďte s vodou v pomere 1:3.

Káva nás odvodňuje a prekysľuje náš organizmus, preto sa do pitného režimu nepočíta a treba po nej vždy vypiť vodu. Nemusíte sa jej vzdať úplne, môžete ju čiastočne nahradiť napr. obilnou kávou.

 

Prečo je dôležité piť?

Naše telo je tvorené viac ako zo 70% z vody, a preto každá naša bunka potrebuje vodu, aby mohla správne fungovať. Voda pomáha vyplavovať z tela odpadové látky, inak sa nám toxíny v tele usadzujú a hromadia. Ovplyvňuje to veľa pochodov v našom tele. Pri nedostatku vody nás bolí hlava, sme unavení, klesá nám výkonnosť a tiež vznikajú závažné ochorenia ako napr. choroby obličiek (kamene), pečene, obezita, srdcovocievne ochorenia, a iné civilizačné choroby. Prvý príznak nedostatku tekutín je bolesť hlavy. Preto, keď vás začne bolieť hlava, napite sa hneď vody a pocítite ten rozdiel.

Keď málo pijeme naša pleť je mdlá, šedá, koža stráca pružnosť, robia sa nám vrásky. Voda pleť krásne prečistí a rozjasní.

Pri nedostatočnom pitnom režime telo vodu zadržuje, cítime sa opuchnutí, tvorí sa nám celulitída, toxíny sa hromadia v tukových bunkách. Doprajme teda nášmu telu čerstvú vodu, nech nemusí tú starú zadržiavať pre ešte väčší prípad núdze. Je to to najlepšie, čo môžeme pre seba urobiť :).

 

Piť sa oplatí

Pitný režim – Piť sa oplatí

Dá sa jesť sladké a pritom nepribrať? Áno!

Ako na to sa dozviete v našej elektronickej knihe Tajomstvo zdravého maškrtenia:

Tajomstvo zdravého maškrtenia - kniha