Zdravé cestoviny

Ako efektívne nahradiť cestoviny a vyhnúť sa tak jojo efektu

Mám jednu kamarátku, ktorá je veľkou milovníčkou cestovín. Najradšej ich má len také čisté, pikantné s kvalitným olejom. Uvedomuje si však, že je to jej problém, čo sa priberania a chudnutia týka. Nie raz chcela svoj jedálniček odľahčiť, no nevedela si rady tak, aby bola úspešná. Tápala hlavne v tom, čím svoje milované cestoviny nahradiť, no zároveň o ne úplne neprísť. Prišlo mi to ako dobrý námet na článok. Určite je vás viac, čo neustále bojujete so svojimi chuťami, no zároveň by ste svoje stravovanie chceli posunúť na iný level a konečne nartvalo schudnúť. Ak ste sa v tomto krátkom príbehu našli, bude s vami môj článok rezonovať.

Zdravé špagety

Zdravé špagety

Tento problém sa však netýka len cestovín, ale prevažne všetkých bežných sacharidových jedál. Možno máte teraz chuť oponovať mi, že už ste klasické „biele“ cestoviny vymenili za bezlepkové, či celozrnné… To však na fakte, že sú to cestoviny, moc nemení.

Ste teda aj Vy milovníčkou cestovín, ktorá chce schudnúť? Rozhodli ste sa, že ich zo svojho jedálnička na čas úplne vyhodíte?

Zapamätajte si: Každé dočasné opatrenie, ktoré urobíte, bude mať len dočasné výsledky! Toto platí pre každú oblasť Vášho života.

Zapamätajte si: Každé dočasné opatrenie, ktoré urobíte, bude mať len dočasné výsledky! Toto platí pre každú oblasť Vášho života.

V tomto prípade tým opatrením myslím „diétu“, alebo teda dočasné obmedzenie akejkoľvek potraviny v jedálničku. Jednoducho povedané: Ak opatrenie zrušíte a problém sa vráti. Tušíte správne, keď Vám napadlo, že potrebujete odstrániť príčinu. Ja Vás naučím ako na to. Dnes sa venujeme klasickým prílohám, teda polysacharidom v našom jedálničku.

Tými najobľúbenejšími sú:

  • cestoviny
  • chlieb a pečivo
  • zemiaky a ryža
  • prípadne už hotové jedlá ako pizza

Čím je vhodné tieto obľúbené jedlá nahradiť? Ideálne je, keď sa tieto „zdravé náhrady“ stanú bežnou a trvalou súčasťou Vášho jedálnička. Len tak si zaručíte, že zmena bude trvalá a výsledky Vás budú tešiť a nie desiť.

Pizza

Cestoviny

Zaraďte do jedálnička iba celozrnné cestoviny (ražné, špaldové, pohánkové, ryžové…). To je ten najbežnejší spôsob. Ide to však ešte lepšie.

Na trhu existujú už aj proteínové cestoviny, alebo 100%-né strukovinové cestoviny, čiže s vysokým podielom kvalitných rastlinných bielkovín. Sú veľmi chutné aj výživné. Ak máte doma škrabku na zeleninu, alebo špeciálny prístroj „špiralizér“, tak si môžete urobiť zeleninové špagety.

Čo na to hovoríte, už sa mi Vás podarilo aspoň trochu nadchnúť?

Chlieb a pečivo

Ideálne je, keď si pečiete (kupujete) vlastný kváskový celozrnný chlebík. Jedine vtedy viete, čo obsahuje a neobsahuje.

Zemiaky

Nahraďte ich batátmi (sladké zemiaky), sú veľmi chutné a plné zdravej vlákniny. Takisto miesto obľúbeného zemiakového pyré, vyskúšajte hráškové, alebo zelerové. Je to delikatesa. Vyskúšajte 😉

Ryža

Ryžu natural verím, že nielen poznáte, ale aj používate. Ešte sofistikovanejšie ju môžete nahradiť tzv. „karfiolovou ryžou“. Krátko naparený, alebo obvarený karfiol jednoducho rozmixujte na drobno, na štruktúru ryže ;). Buďte hlavne kreatívni a bavte sa.

Pizza

Tu platí tiež kreativita…recepty na karfiolový, či cuketový korpus už obleteli svet. Pohľadajte na internete.

Tak ako to vidíte teraz? Potešil sa Váš mlsný jazýček? 🙂 To som rada.

Zdravý tanier

V tejto fáze sa opäť dostávame k mnou toľko opakovanej téme „Zdravý tanier“. Aby toto zdravé nahrádzanie naozaj fungovalo, mal by byť Váš jedálniček komplexne zostavený. Viac v tomto článku: Ako si vyskladať “Zdravý tanier” a schudnúť tak natrvalo

zdravy-tanier-500x379

„Zdravý tanier“ – zdroj Margit.cz

 

Záverom chcem teda očistiť meno cestovín :-). Cestoviny sú nevinné!

Cestoviny sú nevinné!

Sami o sebe žiadnu pohromu vo forme tukových vankúšikov nespôsobia. Dôležitý je celkový, komplexný pohľad na vec. To znamená, že je potrebné si uvedomiť, aký je Váš celkový jedálniček. Čo v ňom prevláda a naopak, čoho máte v ňom nedostatok. Je vyvážený? Je pestrý…?

To sú otázky, ktoré riešime spolu s mojimi klientkami v ONLINE poradni. Nielenže dostanú doporučenia, čo jesť, ale denne ich tiež kontrolujem, nakoľko ich dodržiavajú :-). Výsledky sa im tak dostavujú rýchlo a ľahko 🙂

Chcem zistiť viac o ONLINE poradni

 

online-poradna-3d-400x324

 

Dá sa jesť sladké a pritom nepribrať? Áno!

Ako na to sa dozviete v našej elektronickej knihe Tajomstvo zdravého maškrtenia:

Tajomstvo zdravého maškrtenia - kniha