tanier_s_hraskom

POZOR! Z pôstu môžete aj pribrať

Blíži sa Popolcová streda. Mnohí sa chystáte na pôst a pýtate sa nás ako odľahčiť svoj jedálniček.
Na začiatok, je však veľmi dôležité položiť si otázku: „Prečo sa chcem postiť? Aký výsledok od pôstu očakávam?“

Na internete, alebo v časopisoch nájdete rôzne články a tipy na pôsty. Tieto rady však nezohľadňujú vašu kondíciu a potreby, vašu individualitu, ani zdravotný stav. Preto buďte opatrní, ak ešte s pôstom nemáte žiadne skúsenosti a jete bežnú stravu. Ja som zástancom celoročného zdravého stravovania. Vyberám si kvalitné a prirodzené potraviny, ktoré sú bez škodlivých aditív, éčok, a rôznych iných „vylepšovadiel“. Tým robím svojmu telu a aj zdraviu službu po celý rok. Je to rozhodne lepšie, ako sa pár dní v roku trápiť hladom, alebo vynechávať určité skupiny potravín a potom sa bezmyšlienkovite vrátiť k starým zlozvykom. Tým telu neprospejete, ba práve naopak. Okrem nechceného JOJO efektu, zaťažíte zbytočne trávenie a spôsobíte telu stres.

Ako teda postupovať?

Záleží na každom z vás, na vašich každodenných zvykoch, na tom aký je váš denodenný jedálniček. Podľa toho sa rozhodnite. Na začiatok vylúčte zo svojho jedálnička všetky sladké nápoje, cukor, sladkosti, polotovary a „junk food“. Niekomu prospeje už len to, že vynechá mäso a všetky mäsové výrobky a zvýši podiel zeleniny na svojom tanieri. Tí, ktorí už mäso dávno nejete, pridajte do svojho jedálnička zelenú zeleninu, zelené vňate, klasické prílohy vymeňte za celozrnné obilniny, alebo prirodzene bezlepkové obilniny (amarant, quinoa, pohánka, pšeno). Nezabúdajte však na veľmi dôležité zdroje kvalitných bielkovín. Ak ich pri pôste (alebo akomkoľvek štýle stravovania) vynecháte a budete jesť len „prílohy a zeleninu“, tak sa neskôr môžete tešiť na JOJO efekt! Aj v odľahčenom jedálničku totiž musia byť zastúpené všetky makroživiny (tuky, polysacharidy aj bielkoviny), ak nechceme po pôste opäť „nabrať tuky“. Je však dôležité, aby boli v tom optimálnom pomere. Pri klasických pôstoch bez bielkovín, dochádza totiž väčšinou iba k strate svalovej hmoty a vody.

Ako si vyskladať “Zdravý tanier” podľa seba sa dočítate v mojom článku.

tanier_s_hraskom

Ovocný deň, šťavy, alebo len voda?

Raz za čas (v priebehu celého roka) si môžete vyskúšať aj deň na vode, zelenine, ovocí, či rôznych smoothies. V takýto deň je však lepšie ostať doma, dopriať si čas pre seba a naplno si užiť pozitíva pôstu.
Čo budete v tento deň konzumovať, alebo piť, nech je v súlade práve s vami. Nie so susedou, kolegyňou, či kamoškou. Riaďte sa svojimi pocitmi a potrebami. Ak mávate stále studené ruky, nohy, určite sa vyhnite ochladzujúcemu surovému ovociu aj zelenine. To platí hlavne, keď je vonku ešte chladno. Vtedy zvoľte radšej prevarenú vodu, teplé zeleninové vývary, alebo polievky. Tí, ktorí nie ste zimomraví, môžete zaradiť do svojho jedálnička zelené smoothies, alebo čerstvo odšťavené zeleninovo-ovocné šťavy. Popíjať môžete aj vodu s citrónom.

Aj v tieto dni je dobré jesť ovocie len doobeda. Zeleninu môžete jesť počas celého dňa. Vyskúšajte si to sami na sebe a uvidíte ako sa budete cítiť. Jeden takýto deň v týždni vašu líniu neohrozí, telo sa lepšie prečistí a oddýchne si aj trávenie od hutnejšej stravy.

Pitný režimpohar_vody

Počas všetkých očistných dní je vhodné navýšiť pitný režim a určite vynechať kávu a všetky stimulanty. Pite hlavne čistú, pramenitú vodu, vlažnú, či prevarenú. Podľa chuti a potreby. Rôzne bylinkové čaje tiež podporia očistu tela, no základ pitného režimu má byť voda. Podporíte tým vylučovanie toxínov z tela. Viac info nájdete v našom článku „Piť sa oplatí“.

Je dlhodobý pôst vhodný pre všetkých?

Ak užívate lieky, alebo máte nejaký zdravotný problém, mali by ste sa poradiť s lekárom. Takisto sa dlhodobé pôsty s obmedzujúcim a jednotvárnym zložením potravy, neodporúčajú ani deťom, ani tehotným ženám, či starším osobám.

Záverom vám prajem krásne predjarné obdobie a nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek druh pôstu, či očisty, nech vám prinesie vytúžený efekt. Prechádzajte sa na čerstvom vzduchu, hýbte sa. Aj to pomáha vyčistiť nielen telo, ale aj myseľ. Na tú často zabúdame 🙂

Viac o zdravom stravovaní + ďalšie skvelé tipy na chudnutie a optimalizáciu Vášho jedálnička nájdete v mojom "Výživovom poradenstve ONLINE"

  online-poradna-3d-300x243

Dá sa jesť sladké a pritom nepribrať? Áno!

Ako na to sa dozviete v našej elektronickej knihe Tajomstvo zdravého maškrtenia:

Tajomstvo zdravého maškrtenia - kniha